Matematik dersi Türkiye’de yapılan sınavlar sonuçlarından da anlaşılacağı üzere en fazla zorlanılan derslerin başında geliyor. İlkokuldan itibaren alınan matematik dersinde başarı sıralamaları bu dersin öğrenciler tarafından pek de anlaşılmadığını gözler önüne seriyor.

Yapılan birçok araştırma, okulda öğrencinin anlamadığı bir dersi sormamasından dolayı sürekli konularda eksik kalması, temelin eksik kalmasından sonra sürekli olarak konuları anlayamadığı görülmektedir. 

Bu konuyla karşı karşıya kalan öğrenciler ya da öğrenci velilerinin yapması gereken bazı şeyler bulunmaktadır.

Öğrenci velisi, öğrencinin matematik dersinden geriye kaldığını fark ettiği anda mutlaka öğrenci ile birebir ilgilenmeli ve o temeli sağlamlaştırarak öğrencinin ders planı ile eş öğrenme seviyesine ulaşmasını sağlamalıdır. Eğer veli öğrencinin matematik ders konularına hakim değil ya da buna ayıracak vakti yoksa özel matematik dersi seçeneğini de değerlendirmelidir.

Özel matematik dersi almak, matematik dersinde müfredata göre geride kalan öğrencinin başarısını doğruda etkiler. Özellikle sınıf ortamında işlenen matematik dersi konularına yetişmek ve derste işlenen konulara paralel olarak devam etmesine olanak sağlayacağından öğrencinin özgüvenini arttıracağı da açıktır. 

Birçok derste olduğu gibi öğrenciye okulda verilen derslerin ders planına uygun bir şekilde öğreniminin sağlanması için matematik dersi için özel ders almak öğrencinin okuldaki başarısını doğrudan etkileyeceği gibi hem yazılı sınavlarda hem de testlerde başarısını arttıracağı kesindir.

Matematik dersinden özel ders almak için sitemizi kullanabilirsiniz. Ayrıca Çocuğumun Özel Derse İhtiyacı Var mı? yazımızı da inceleyebilirsiniz.