Tüm öğrenci velilerin aklında temel olarak şu sorular yer almaktadır. Çocuğum için özel ders neden gereklidir? Çocuğumun gerçekten özel derse ihtiyacı var mıdır?

Eğitim sistemimizde kalabalık sınıflarda yapılan dersler ya da günümüz şartlarında pandemi nedeniyle öğretmenlerin tüm öğrencilerine ulaşabilmeleri ve onları sürekli motive edebilmeleri gerçekten çok zor görünmektedir. 

Doğal olarak öğretmenler ders planlarına uygun olarak dersleri işlemek ve bu zaman planına uygun olarak dersleri işlemek zorunda kalmaktadır. Genel olarak öğrencilerin geçmişte bazı eksikliklerinden kaynaklı ya da öğrenci için zor gelen anlamakta zorluk çektiği durumlarda öğrenci dersi dinlemeyi bırakmakta ya dinlerken sıkılmaktadır.

Özel ders işte tam olarak burada devreye girmektedir. Özel ders veren öğretmenler, özel ders verdiği öğrenci için aradaki bu bağı kurmakta önemli rol oynayabilmektedir. Öğrencinin aradaki boşluğu doldurmasına olanak sağlamakta, öğrencinin konu eksikliğini tamamlayarak okuldaki ders planına uygun olarak hareket edebilmesine olanak sağlamaktadır.

Özel ders öğretmenle çalışmanın diğer bir katkısı da sınıf ortamında soru sormaktan çekinen öğrencinin anlamadığı yerleri kolaylıkla sormasına olanak sağladığından öğrencinin kendine güveninin artmasına da olanak sağlamaktadır. Özel ders alan öğrenci aynı zamanda anlamadığı yeri defalarca sorabilip anlattırabileceğinden, sınıf ortamında çözebileceğinden daha fazla soru sorabilir ve soru çözebilir konuları anlamasında önünde yer alan tüm engelleri rahatlıkla aşabilir.

Bu nedenle sınıfta yoğun ders programları nedeniyle programdan geride kalan, bazı nedenlerle ders temeli eksikleri olan öğrenciler için özel ders kesinlikle faydalıdır. Eğer siz de öğrenci velisi olarak çocuğunuzun okulda derslerden geri kaldığını düşünüyorsanız; sitemiz üzerinden özel ders veren hocalar arasından bir özel öğretmen bulabilirsiniz.

Özel ders veren öğretmenler çocuğunuzun içinde yer alan madeni açığa çıkartarak, sınıf ortamında diğer arkadaşları ile eş güdümlü olarak derslere devam etmesine destek sağlayacaktır. Bu konuda çocuğunuzu sürekli takip etmeli, belirli aralıkla dersler ile ilgili sorular sorarak gelişimini takip etmelisiniz. Çocuğunuzun ders planından geri kaldığını fark ettiğiniz anda müdahale etmeniz çok önemlidir. Eğer ki çocuğunuz dönemin başında sınıftan geri kalırsa, sene sonuna kadar bu açığı hem sınıf öğretmeni hem de sizin kapatmanız çok zor olacaktır.  

Tüm bunları dikkate alarak özel ders veren öğretmenler ile özel ders arayan öğrencileri bir araya getiren sitemiz üzerinden özel ders hocası bulmanız mümkün.

Bir veli olarak Hiperaktivite ve Dikkat Eksikliği Nedir? makalemizi de incelemek isteyebilirsiniz.