Bir öğreticinin, öğretmenin ya da eğitmenin birebir ya da grup olarak yaptığı çalışmalara ve sadece bu öğrenci ya da grup için hazırlanmış içeriğe uygun verilen derslere özel ders denir. Özel ders veren kişiler sadece öğretmenler olabildiği gibi aynı zaman da formasyonu ya da mesleği öğretmenlik olmayan kişiler de olabilmektedir. Özel dersin konusuna bağlı olarak; özel dersten faydalanan kişiler gerçek hayatlarında öğrenci olmadıkları gibi profesyonel meslek sahipleri de olabilir. Tüm bu bilgiler ışığında özel ders veren hocalar mutlaka bazı konulara dikkat etmelidir. Özel ders veren öğretmenler, özel dersin ciddiyetini bilmeli ve sorumluluğunu kaldırabilir olmalıdır. Şimdi bu konuda tavsiyelerimizi sıralayalım. 

- Bilmediği konularda ya da kendi seviyelerine uygun olmayan konularda özel ders vermekten kaçınmalıdır. Bu hem öğrenci açısından hem de öğretmen açısından ileride çok ciddi sorunlara sebep olacak konuların başında gelmektedir.

- Özel derse başlamadan önce, özel ders öğrencisi ve özel ders grup öğrencileri için analiz yapmalı, çalışmalara bu analiz sonucunda başlamalıdır. Her ders sonucunda özel ders öğrencisinin gelişimine göre çalışmalarını revize ederek bir sonraki çalışmaları düzenlemelidir. 

- Her konuda olduğu gibi ilk izlenim çok önemlidir. Bu nedenle ilk kez özel ders görüşmesine gidiliyor ise mutlaka görünüşüne özen göstermeli ve zamanlama konusunda hassas olmalıdır. Bu konudaki diğer önemli husus ise özel ders öğrencisi ya da velisi ile iletişime çok dikkatli ve özenli bir dil kullanılmalıdır. 

- Özel ders için hazırlıklı gitmek bu işin kritik aşamasıdır. Mümkün olduğunca planlı çalışmalar yapılmalı ve öğrenci de bu şekilde güdülenmelidir.  

- Ders konusunda her öğrencinin farklı motivasyon seviyeleri olacağını dikkate almalı ve bunu dikkate alarak dersleri işlemelidir. Özel ders boyunca öğrencinin dersten kopmadan nasıl dersi takip edebileceğini kestirebilmeli ve bu konuda neler yapabileceğini bilmelidir.

- Mümkün olduğunca her ders sonrasında, öğrenciye ya da öğrenci velisinde öğrencinin ilerlemesi hakkında bilgi verilmelidir. Gelişim hakkında neler yapılması gerektiğini özetlemek oldukça önemli bir etkendir. 

Siz de özel ders vermek isteyen bir öğretmen iseniz; bir önceki makalemiz olan Özel Ders Öğrencisi Bulmanın Püf Noktaları isimli makalemizi dikkatle okumalısınız.