Üniversiteye giriş sınavlarında Türkiye ortalamaları herkesin malumu.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan 2019-YKS sonuçlarına ilişkin sayısal bilgilere göre, TYT'ye başvuran 2 milyon 515 bin 12 adaydan, 2 milyon 390 bin 491'i sınava katıldı. Bu adaylardan 2 milyon 390 bin 188'inin sınavı geçerli sayıldı.

YKS'ye giren adaylardan TYT ile sayısal, sözel ve eşit ağırlık puan türlerinde birer, yabancı dilde ise 5 aday 500 tam puan alma başarısı gösterdi.

Ortaöğretim Başarı Puanı'nın 0,12 ile çarpılarak sınav puanına eklenmesiyle elde edilen puanlara göre, TYT'de 13, sayısalda 38, sözelde 3, eşit ağırlıkta 5 ve dilde 26 aday, 550 ve üzerinde puan aldı.

TYT'de sınavı geçerli olan 2 milyon 390 bin 188 adayın testlerdeki ortalama net sayıları şöyle:

"Türkçe 40 soruda 14,673 ortalama, sosyal bilimler 20 soruda 6,687 ortalama, temel matematik 40 soruda 5,672 ortalama, fen bilimleri 20 soruda 2,243 ortalama." 

Yukarıdaki netlerin durumu göz önünde bulundurulduğunda sınavlarda matematikle yüzleşen matematiği bilen matematikte başarılı olanlar diğer rakiplerine fark yaratmaktadır.

Bu matematik netlerin, dikkatle incelediğimizde; 

  • 0-5 net arası: Herkesin, sözelcilerin yapabildiği netler
  • 5-10 net arası: Sözelcilerin iyi bir yer kazanabilmek için çabalanması gereken netler 
  • 10-20 net arası: Bu netlerin artık TM ve MF öğrencileri devreye giriyor. İyi bir program ile 20 net yakalanabilir.
  • 20-30 net arası: TM ve MF öğrencileri için artık iyi bir fakülte yarışına girebiliyorlar
  • 30-40 net arası: Bu sayıda matematik neti yapanlar artık derece için yarışıyorlar. 


Peki bu durumda, matematik netlerini arttırmanın çeşitli yöntemlerini denemek gerekiyor. Biz kısaca aşağıdaki yöntemleri de öneririz.

Dersi Derste Dinle, Olmadı Destek Al 

Matematik dersi işlenirken öğretmeninizi mutlaka dikkatlice dinleyin. Matematik öğretmeniniz tarafından anlatılan konuyu can kulağı ile dinleyip, düzgün bir şekilde not alın. Çözülen örnekleri dikkatlice izleyip, anlamadığınız yeri mutlaka derste sorun. 

Dersin tekrar evde youtube kaynaklarından izleyin. Eğer konu eksiğiniz varsa, özel matematik dersi alabilirsiniz. 

Özel Matematik Dersi Almak Başarıyı Etkiler mi? Makalemizi de inceleyin. Özel Matematik Dersi almak başarınıza olumlu etki yaratacaktır. 

Farklı Kaynaklar Kullanın

Birden fazla farklı kaynak, matematik konusunda ilerlemeniz için önemli etkenlerden birisidir. Farklı bakış açılarından oluşturulmuş matematik ders konuları ve soruları başarınızı ilerletmendeki en önemli etken olacak. Biri kolay, biri orta seviye ve sonuncusu zor seviye olmalı ki konular iyice oturabilsin.

Konuları dinlerken not aldığın örneklerin hepsi çözümlü olmalı ki hem toplamda 4 farklı kaynağın olur hem de benzer sorulara bakarak çözebilirsin.

Doğru Sırayla Konuları Çalışın

Kendi farkındalığınızı yaratın ve de bir konu sıralaması yapın. Her konuyu sevmeseniz bile bitirip ilerlemek zorundasınız. Doğru bir şekilde sıralama yapıp her matematik konusunu çalışın. Hiçbir konuyu ertelemeyin hepsini bitirin.  

Bol Pratik Yapın

Matematikte dersinde konuyu bilmek %30 önemli ancak matematik sorusu çözmek geri kalan kısmı tamamlıyor. Bol soru çözümü önemli, konuyu bitirdikten sonra tamamen bırakma o konuyu orada yoksa 2 hafta sonra unutursun. Her hafta bitirdiğin konudan birer test çözsen bile sana yeter emin ol. Yeter ki hatırla.

Daha Fazla Soru Çözün

Yapamadığın soruları veya belli başlı soru kalıplarını detaylı bir açıklamayla işaretleyin, gidiyorsanız dershane öğretmeninize sorun. Dershaneye gitmiyorsanız, özel matematik dersi almak ve bu derste sadece soru çözümüne odaklanmak matematik netini arttırmanın etkili yöntemlerinden biri olacaktır.