Bir öğrencinin ya da velisinin özel ders alan öğrencinin ders alması esnasında önemli rollere sahiptir. Özel ders, konu ve soru açığı olan öğrenciler için arayı kapatmaları açısından oldukça önemli bir etkiye sahiptir.

Alınan özel dersler için öğrenci velisine, öğrenci ve özel ders veren öğretmenin doğru şekilde pay edilmiş görev ve sorumluluklar düşmektedir. Bu yazımızda, bu denklemin veliye düşen kısmını ele almak istedik. Şimdi bu maddeleri kısaca sıralayalım:

- Öğrencinizin daha başarılı olması için öğrenci velisinin desteği en önemli etkenlerden birisidir. Bu nedenle, öğrenciniz için en doğru özel ders hocasını bulmanız çok önemlidir. Özel ders öğretmeni bulmanın en kolay yolu sitemizden geçmektedir.  

- Özel ders öğretmeni ayarlandıktan sonra, özel derse başlanması sonrasında dersin gidişatı mutlaka kontrol edilmelidir. Özel ders hocasının öğrenciye katkısı takip edilmeli, gelişim ile ilgili olarak öğretmenle sürekli iletişim halinde olunmalıdır.

- Özel ders birebir ve kendi evinizde ise, özel ders yapılacak gün mutlaka öğrenme ortamı sağlanmalıdır. Özel ders esnasında kesinlikle öğrenme süreci kesilmemeli  ve özel ders hocası ile öğrenci baş başa bırakılmalıdır.

- Öğrencinin okuldaki başarısı da gözlenmelidir. Değerlendirme amacıyla okul öğretmenleri ile iletişim halinde olmak derslerin nasıl takip edildiği de konuşulmalıdır. Öğrenme ile ilgili olarak olası sorunlar konuşulmalı ve çözüm önerileri istenmelidir.

- Özel ders süreci belirli bir maddi gereklilik gerektirir. Özel ders sürecinin yarıda kesilmemesi için durum kontrol altında tutulmalıdır. Özel ders ücretleri konusunda ciddi bir araştırma yapılmalı, öğrenme bütçesine uygun özel ders öğretmenleri ile çalışmaya devam edilmelidir.

- Öğrenci psikolojisi iyi analiz edilmeli, öğrencinin başarısızlığı doğru bir şekilde değerlendirilmelidir.

 Yukarıda özel ders alan ya özel ders alacak öğrenciler, veliler ve özel ders hocaları arasında dengeli bir ilişki kurulması açısından öğrenci velisi üzerine düşen görevleri kısaca tanımlamış olduk.

 

Çocuğum için Özel Ders Neden Gereklidir? Çocuğumun ÖzelDerse İhtiyacı Var mı? isimli yazımızı da  mutlaka okumalısınız.