Özel ders, öğrencinin konu eksiğini tamamlamak için yapılan çalışmalara verilen isim diyebiliriz.  Bu nedenle sınıf ortamında ya da okulda konu eksiği nedeniyle ders planına uygun ilerleyemeyen öğrenciler özel ders almaya ihtiyaç duyabilirler. İlkokul, lise veya üniversite olabildiği gibi tüm seviyelerde özel ders almak isteyen öğrenciler ile karşılaşılabiliriz.

Lise seviyesindeki öğrenciler aslında iki kulvarda yarışmak zorundadır. Lisede okuyan öğrenciler özel derse ihtiyaç duyar mı sorusunun cevabı şartlara göre değişeceğidir. Lise öğrencileri hem okuldaki derslerin sınavları ile savaşırken bir taraftan da üniversite sınavları için hazırlık yapmak zorunda kalmaktadır. Bu durum ise öğrencilerin çok fazla efor sarf ederken kısıtlı başarıya sebep olabilmektedir.

Lise öğrencileri, genel olarak ders eksikliklerini tespit edebilecek yaşta olduklarından başarıya ulaşamadıkları dersler için özel ders talepleri ile ihtiyaçlarını dile getirebilirler. 

Yaklaşık 10 yıl önce özel ders vermek hem lüks hem de güvenilir ve başarısı onaylanmış özel ders hocalarına ulaşmak gerçekten zordu. O süreçlerde iyi bir özel ders hocası bulmak kulaktan kulağa veya tanıdık referans usulü ile mümkündü. Ancak artık hem kaliteli özel ders hocalarına ulaşmak internet vasıtasıyla kolaylaşırken daha fazla ulaşılabilirlik sayesinde bu konuda ücretler de makul seviyeye gelmiş durumda. 

Lisede okuyan öğrenciler, meslek lisesinde olsalar dahi ister kendi yaşadıkları şehirde yüz yüze, birebir özel ders alabilirken isterse de Türkiye’nin dört bir yanından online özel ders alabilme imkanına sahip. Sınıf ortamında konu eksikliğinden, mahalle baskısı hissiyatı ile soru sormaktan çekinen öğrenciler için özel ders başarıyı yakalama konusunda doğru reçete olabilmektedir.

Lise öğrencileri için özel ders alabilecekleri en uygun ders, kendilerinin başarı konusunda kaygılandıkları derstir. Bazı öğrenciler bazı sorunlardan dolayı okuldaki müfredattan geri kalmaları sebebiyle endişe duyduklarından kendi çalışmaları ile konu eksikliklerini tamamlayamamaktadır. Bu durumlarda Lise öğrencileri için özel ders almak isteyen lise öğrencileri için özel ders vermek isteyen özel ders öğretmenleri bulmak kaçınılmaz duruma gelmektedir. 

Son olarak ise, üniversite sınavlarında başarılı sonuçlar almak isteyen lise öğrencileri ya da mezuna kalan öğrenciler başarıyı garantilemek için özel derse ihtiyaç duyabilmektedir. Bu tarz sınava hazırlık özel dersleri de oldukça popüler hale gelmekle birlikte, dershaneye giden öğrencilerin deneme sınavları sonuçlarını doğru bir şekilde değerlendirmelidir. Dershane etütlerinde denemelerde başarı yakalanamadı ise AYT ve TYT sınavlarına yönelik hedefe ulaşılamayan dersler için özel ders almaları önerilmektedir. Bu sayede lise öğrencilerinin özel ders sayesinde başarıları artabilmekte ve hedeflerine erişebilmektedir.

Lise öğrencilerine yönelik ortak derslerde ve alan derslerinde yardımcı olunmaktadır, sınava yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Sitemizde bu iki amaca yönelik özel ders veren hocalara ulaşmanız mümkündür. Hemen özel ders öğretmeni bul !

Daha önceden sizler için hazırladığımız Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanmalı? isimli yazımızı da okumanızı öneririz.