özel ders ücretleri, özel ders ücretleri 2022, özel ders ücretleri nasıl belirlenir

Özel ders veren öğretmenler için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar yer almaktadır. Özel ders almak isteyen öğrenci velilerinin bütçesi en önemli etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Özel ders hocaları ders vermek istediği bölge ve lokasyonun satın alma gücünü dikkate almalı bunu dikkate alarak özel ders ücreti belirlemelidir.

Özel ders veren öğretmenler için uzunca yıllardır bu işi yapan, belirli bir tecrübeye sahip ve geçmişte öğrencilerine başarı getirmiş ve ders vereceği öğrencisine de bu başarıyı getirebileceğini taahhüt ve garanti eden özel ders hocalarının standartların üzerinde bir ücret istemesi gayet normaldir. Öğrenci velileri, bu tarz tecrübeli öğretmenlerin ücretlerini normal karşılamalı ve özel ders hocalarının emeklerinin karşılığı ödemeye yanaşması gerekmektedir. Bazı durumlarda ise bazı öğrenciler için başarılı olmaktan ziyade oyun arkadaşı, oyun ablası gibi sadece özel ders almak için özel ders almak isteyen durumlar da olabilir. Özel ders almak isteyen veliler bu özel derslerini sadece öğrencilerin dersi sevmesini isteyebilirler. Bu durumda daha ekonomik daha az tecrübesi olan ya da üniversite öğrencilerinden de özel ders alınabilir. 

Öğrenci velilerinin dikkat etmesi gereken diğer bir husus da özel ders sürecini iyi tahmin etmektir. Özel ders öğretmenleri de özel ders alacak öğrenci ile ilk tanışıldığında öğrencinin seviyesini iyi analiz etmelidir. Bu analiz sonrasında öğrencinin ne kadar süre ile özel ders alması gerektiğini ön görmeli ve bu durumu öğrenci velisi ile mutlaka paylaşmalıdır. Öğrencinin haftada kaç saat özel derse ihtiyaç duyacağı bu durumda özel ders ücretinin ne olacağı mutlaka belirtilmelidir. Bu durum veli açısından bütçe düzenlemesine fayda sağlayacaktır. 

Özel ders öğretmenleri, özel ders ücretlerini belirlerken ders verdiği ortam, bire bir mi yoksa grup halinde mi ders vereceğini dikkate almalıdır. Aynı zamanda özel ders ücretleri belirlenirken özel ders için yolculuk yapılıp yapılmayacağı da dikkate alınmalıdır. Örneğin; özel ders için öğrencinin evinin seçilmesi halinde bu adrese gidiş geliş saatleri de dikkate alınmalıdır. Bu tarz ücret değişikliğinin de veliler tarafından da dikkate alınması gerekmektedir. Özel ders veren öğretmenler ders verdikleri il ve ilçede satın alma gücünü mutlaka dikkate almalıdır. Özel ders veren hocalar tecrübeleri arttıkça, kendilerine özgüveni artacak ve doğal olarak daha iyi ücretler ile çalışabileceklerdir.  

Özel ders veren öğretmenler, özel ders ücretlerini belirlerken gerçek ekonomik koşulları da dikkate almalıdır. Öğrencilerin bu ücretleri ödeyip ödeyemeyeceklerini göz önünde bulundurmalıdır. İllere göre özel ders ücretleri değişkenlik gösterebilir. Örneğin Ankara Özel Ders ile Bursa Özel Ders saatlik ücretleri farklılık gösterebilir. Bu nedenle öğretmenler özel ders ilanı açarken belirleyecekleri ücretleri bir taraftan kendi emeklerini de göz önünde bulundururken piyasa gerçeklerinden de uzaklaşmalıdır.  Öğretmenlerin emeklerini yadsıyamayız ancak talebin olamayacağı bir özel ders ücreti seçmek, özel ders ilanını nereye bıraktığınızdan bağımsız olarak sonuçları ile sizi hayal kırıklığına uğratacaktır.

Bir önceki yazımızda; Lisede Okurken Özel Ders Almak Şart mı? Hangi Lise Dersleri için Özel Ders Almak Gerekir? ile lise öğrencileri için matematik özel ders konusunu inceledik.