Herhangi bir eleme sınavına giren öğrencilerimizin en büyük problemlerinin başında girdiği deneme sınavları sonrasında aldığı sonuçlara istinaden netlerinin artmıyor olması geliyor. Bu sınav sonuçları ile maalesef öğrencilerimiz ciddi bir stres yaşamasına sebep oluyor. Bu yazımız ile bazı ince noktalara değinmek istedik. 

- Sınav türünden bağımsız olarak gireceğiniz sınav için konuları listeleyin, bilgi birikiminize ve de öğrenme hızınıza uygun bir ders çalışma programı hazırlayın.

- Girmiş olduğunuz sınavda, konuyu çok iyi bilseniz bile soruyu tamamen okuyun. Basit olduğunu düşünüp acele bir şekilde sorunun cevabını işaretlemeyin. 

- Soruyu hızlı okumaktan ziyade, anlayarak okumak daha önemli. Dengeyi iyi kurun. Anlamadıysan, içinden çıkamıyorsan zaman kaybetmeden diğer soruya geç. Kesinlikle anlamadığın soru için fikir yürütme.

- Cevaplayacağın soru hakkında net fikrin yoksa, şıkları elemek iyi bir yöntem olabilir.

- Soru için kendi mantığına göre hareket etme, soruda sen ne istediğinden emin ol. Cevabını buna göre ver.

- Çok yönlü soruları görebilmek ve sürpriz ile karşılaşmamak adına birden fazla kaynaktan istifade et. 

- Sorularda yer alan altı çizili ve koyu renkli ifadelere dikkat et. Soru kökünde olumlu veya olumsuz ifadeler var mı ters köşe olma. 

- Her soruyu sonuna kadar oku. Ne istendiğinden emin ol. Biliyorum diyerek hızlı geçişler yapma. 

-       Süre konusunu unutma, sürekli kontrol altında tut. 

Sınavda netlerimi nasıl arttırabilirim ya da netlerim artmıyor ne yapmalıyım diye endişelenen ve merak öğrencilerimiz için bazı püf noktalarını paylaştık. Sınava iyi hazırlanmak önemli tabii ki ancak sınav esnasında dikkat etmeniz gereken bu noktaları göz önünde bulundurarak netlerinizi arttırmanız çok olası. 

Ders çalışma esnasında bazı konularda çok sık takılıyor ve bu engeli bir türlü aşamıyorsan, özel ders veren öğretmenler arasından kendine uygun bir öğretmen ile iletişime geçebilirsin. Özel ders öğretmenleri takıldığın noktalarda sana yardımcı olmak için her an hazırlar.

Bir önceki Özel Ders Almak İsteyenler Özel Ders Hocası Nasıl Bulabilir? İsimli yazımız ilgini çekebilir. Netlerini arttırmak adına bu yazı da faydalı olabilir.