Okul hayatı bazı öğrencilerimiz tarafından çok sevilirken, bazı öğrencilerimiz okula giderken ayakları tersine gidiyor. Hepimiz biliyoruz. Ancak öğrencilerimiz gerçekten okulda başarıyı yakalamak istiyorsa, bu başarıyı mutlaka ve gerçekten istemesi gerekmektedir. Şimdi siz öğrencilerimiz ile okulda başarılı olmak için bazı anektodları paylaşalım.

- Uyku düzeninize dikkat edin. Az uyursanız ertesi gün dersi anlamanız zorlaşacak, derste veriminiz düşecektir. Düzenli ve yeterli uyumak çok önemlidir. 

- Kahvaltı yapmak düzeninize göre önemlidir. Kahvaltı yapmak gerçekten günün önemli öğünlerindendir. Sabah kahvaltı yapacak şekilde erken uyanın. 

- Çok klasik olacak ancak, ders derste öğrenilir. Etkili bir şekilde dersi dinlediğinizde daha sonrası daha rahat geçecektir. Doğru bir şekilde not alın. 

- Diğer bir klişe söz daha, anlamadığınız yer varsa sıcağı sıcağına sormaktan çekinmeyin. Ders ile ilgili soru işaretleri ile okuldan ayrılmamaya çalışın. Öğretmeninizi yakalayamazsanız, arkadaşlarınıza da sorabilirsiniz. Tabii ki aslolan öğretmeninize sormanızdır. 

- Okul için ayrılmış zaman öğrenmek amacıyladır. Bu nedenle öğrenme gayesiyle okulda olduğunuzu aklınızdan çıkarmayın. Aynı şey arkadaşlarınız için de geçerlidir. Arkadaşlarınızın dikkatini dağıtmayın, arkadaşlarınızın dikkatinizi dağıtmasına izin vermeyin. 

- Teneffüsler beyninizi dinlendirmek için birer fırsattır. İyi değerlendirin. Taze hava almaya çalışın. Veriminiz artacaktır. 

- Hazır ve hızlı tüketilen yiyeceklerden uzak durun. Bunlar temelde sağlıksız beslenmenize yok açar. Vücut direncinizi arttıracak sağlıklı besinler tüketmeye özen gösterin. 

- Okul sonrası tekrar yapmaya özen gösterin. Günlük tekrarlar başarının kilidini açar. Bunu alışkanlık haline getirin. 

- Konuyu tekrar ettikten sonra soru çözün. Mümkünse farklı kaynaklardan soru çözümünü genişletin. 

- Ders çalışma ortamları önemli ortamlardır. Kendinize ders çalışabileceğiniz en uygun ortamı oluşturun. Gürültüden ve aşırı sesli ve hareketli müziklerden kaçının. Hafif veya enstrümental müzikler dinleyebilirsiniz. 

- Yatağınız ders çalışmak için uygun bir ortam değildir. Mümkün olduğunca masa başında ders çalışın. 

- Etkili bir zaman kullanımı gerçekleştirin. Pomodoro tekniği güzel bir ders çalışma tekniğidir. 20-25 dk çalışma 5 dk dinlenme ya da 45 dk çalışma 15 dakika dinlenme gibi kendinize en uygun zaman aralığı ile çalışma düzeni oluşturun.

- Düzenli masa çalışma iştahınızı arttırır. Çalışacağınız ders haricindeki defter ve kitapları masadan kaldırın. Masanızda basit atıştırmalıklar (sağlıklı, kuruyemiş gibi) ve mutlaka su bulundurun. 

- Detaylı bir ders çalışma programı yapın. Bu konuda uzmanlardan destek alabileceğiniz gibi en doğru çalışma programını kendiniz gerçekleştirirsiniz.

- Çalışma programında haftalık ve günlük TV izleme ya da internet alışkanlıklarınız ile ilgili makul süreleri de kendinize ayırın.  Kitap okuma kısmını asla es geçmeyin. Başarının sırrı çok okumaktan geçer. 

-        Ders tekrarı yapmanıza rağmen ders programından geride kalıyorsanız, özel ders veren öğretmenler arasından kendiniz için profesyonel yardım alabilirsiniz.

   Yukarıda sizlerin başarınız için bazı maddeleri sıraladık. Umarım işinize yarar bir yazı olmuştur.

Bir önceki yazımızda; Sınavlarda Netlerimi Nasıl Arttırabilirim? konusu ile ilgili güzel bir yazı hazırlamıştık. Dikkatinizi çekebilir. Okumanızı öneriyoruz.