Öğrencilik hayatı zor. Maalesef öğrencilerimizin odak sorununa sebep olacak bir sürü devre kesiciler mevcut. Normalde herkes tarafından bilinen ve başarının anahtarı olarak kabul gören okul sonrası öğrencilerin hızlı bir şekilde tekrar yapmalarıdır. Ancak az önce de bahsettiğimiz gibi, öğrencilerimiz için buna odaklanmak ve okul derslerini tekrar etmek yerine doğrudan telefon ya da internet başında vakit geçirmeyi yeğliyorlar. Doğal olarak öğrencilerin öğrenme motivasyonlarını bozan ve geçirdikleri zamanların kontrolünü yitirmelerine de neden oluyor.

Öğrenci velileri bu durumu aşmak için öğrencileri için bazen etüd merkezlerini tercih ederek okul derslerini düzene sokmak isteyebiliyorlar. Bazen ise öğrenci velileri özel ders veren öğretmenler ile anlaşarak okul sonrası bir saat için öğrencisinin düzenli bir şekilde ders çalışmasını da sağlayabiliyorlar. Özel ders almak sadece konu anlatımı ya da soru çözümünden ibaret değildir. Aynı zamanda ders çalışma disipline katkı sağlayan önemli bir etmendir. Özel ders almanın en önemli faydalarından birisi öğrencilere ders çalışma disiplinini kazandırmasıdır. Özel ders arayan öğrenciler doğru bir özel ders hocası ile çalıştıklarında hem okul derslerinde hem de sınavlarda başarıyı hızlı bir şekilde yakalayabilirler. Sınav haftasında anlaşılmayan konuların anlaşılmasında grup çalışmaları yardımcı olabileceği gibi özel ders almak da önemli sonuçları ortaya çıkaracaktır. 

Okul ortamında öğrencilerin olduğu kadar öğretmenlerin de işleri gerçekten çok zor. Karma seviyeli öğrencilerden oluşan sınıflarda öğretmenlerin ders esnasında öğrencileri ile tek tek ilgilenmesi de mümkün değil. Öğretmenlerin de ayrıca hem zaman sorunu hem de müfredata uyum sağlaması gerekliliği nedeniyle bu ilgi ve alakayı göstermesi beklenemez. Öğrenciler de ayrıca sınıfta çekinmesinden dolayı anlamadığı yerleri soramadıklarından bazı durumlarda okulda dersi derste anlamadan sınıftan ayrılmak zorunda kalmaktadır. Bu nedenle özel ders almak, öğrencilerin anlamadıkları konuları anlamak için destek olurken diğer taraftan sınavlara hazırlık için özel ders almak başarılı notlar almasına da katkı sağlamaktadır.  Özetle; özel ders almak başarıyı arttırır mı diye soruyorsanız, doğru özel ders hocası ile çalışırsanız kesinlikle özel ders almak başarınıza doğrudan önemli bir etkiye sahiptir. Siz de anlamadığınız ders için, anlamadığınız konular için uzman bir özel ders öğretmeni bulmanız mümkün.  

Bir önceki yazımızda; Okulda ve Okul Sınavlarında Başarılı Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor? konusunu inceledik. Okumanızı öneririz.