1) Yardımcı Kitaplar  

Bir dili öğrenebilmek için her seviyeye göre (başlangıç, orta, ileri) dilinizi geliştirebilecek kaynak kitaplar vardır. Hangi seviyede olduğunuzu belirledikten sonra, seviyenize göre kitaplar alabilir ve üzerinde çalışma yapabilirsiniz. Konuları kitaptan çalıştıktan sonra, tekrar ederek pekiştirmek için konu ile ilgili seçilen deftere çalışmalar yapılarak konuyu pekiştirebilirsiniz. 

2) Yabancı Dizi ve Filmler

Öğrenmek istediğiniz yabancı dille ilgili yabancı dizileri izlerken cümlelerin ve kelimelerin günlük hayatta nasıl kullanıldığını ve en yaygın kullanılan kelimelerin telaffuzlarını öğrenebilirsiniz. Ancak, bir süre alt yazılı olarak izleyip, dilinizi geliştirdikten sonra alt yazı olmadan izlemelisiniz. Ayrıca dizide geçen kelimelerden anlamadıklarınızı not alıp anlamlarına bakmanız da kelime dağarcığınızı geliştirmenize yardımcı olacaktır.

3) Kelime Hazinesi

Yabancı dil öğrenirken en az gramer kadar önemli olan diğer nokta da kelime dağarcığınızı geliştirmektir. Bunun için günde 10 - 15 kelimenin anlamını öğrenmeniz mümkündür. Bu kelimeleri öğrenmeyi kolaylaştırmak için kendinize bir kelime kutusu yapabilirsiniz. Kağıdın bir tarafına kelimenin eğer İngilizce öğreniyorsanız; İngilizcesini diğer tarafına Türkçe anlamını yazıp bir kutuya atarak belirli bir sayıya ulaştığında her gün 10 - 15 tane kağıdı çekip Türkçe anlamını hatırlamaya çalışın. Bu şekilde her gün yazarak üzerinde çalıştığınız kelimeleri öğrenmeniz daha pekişmiş olacaktır.

4) Yabancı Şarkılar

Öğrenmeye çalıştığınız dil ile ilgili kendi müzik tarzınıza uygun bir şarkı listesi hazırlayabilirsiniz. Bu şarkıları dinlemek kelimeleri anlamanıza ve telaffuza fazlası ile faydalı olacaktır. Bu şarkıları dinledikçe şarkılarda geçen kelimelerin anlamlarını tahmin etmeye çalışmanız da sizin için faydalı olacaktır.

5) Okuma Kitapları

Bir dilin dilbilgisi kitapları olduğu gibi okuma kitaplarının da seviyeleri vardır. Kelime dağarcığınızı artırmak, cümle kullanımlarını görmek, çeşitli cümle yapılarını görmek ve çeviri yeteneğinizi geliştirmek için okuma kitaplarının da seviyenize uygun olanları size büyük katkı sağlayacaktır.

6) Özel Ders

Öğrenmek istediğiniz yabancı dil ile ilgili olarak özel ders alabilirsiniz. Yabancı dil öğrenirken alınan özel dersler günümüzde en çok talep edilen dersler arasındadır. Birçok kişi dilini geliştirmek için uzman yabancı dil öğretmenlerinden özel ders almaktadırlar. Kişiler, özellikler yabancı hocadan İngilizce özel dersi vb. gibi seçenekleri bulunmaktadır.

Siz de kendinize uzman bir eğitimci arayışı içerisindeyseniz ilgili kategorilerin uzman eğitimcilerin profillerini inceleyebilir bunlardan uygun olanları ile yabancı dil çalışmaya başlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımızda; Özel Dersin Faydası ve Ders Çalışmada Önemi Nedir? konusunu inceledik. Faydalanmak isteyebilirsiniz.