Dershane mi özel ders mi sorusu tüm öğrenci ve öğrenci velilerinin aklını karıştıran bir soru. Cevabını maddeler halinde inceleyelim.

- Dershane Nedir? 

Belli bir bölgede kurulan, belli sınıflara ve seviyelere hitap eden, öğrencilerin başarısını yükseltmeyi hedefleyen veya başarı seviyelerinin yükselmesinde etkin rol oynayan ve en az 10 kişilik sınıflarda çalışmalar yürüten eğitim kurumlarıdır. Dershanelerin başlıca amacı dönem başında çalışmalar yapmaya başladıkları öğrencilerin sınavlarda başarılı olmalarını sağlamaktır. Dershaneler bu başarıyı sağlamak bir dönem boyunca hemen hemen her dersten eğitimler verirler. Dersler düzenlidir ve derse gelmeyen öğrencilerin takibi yapılıp veliye bilgi aktarılır. Ayrıca dershanelerin birçoğunda öğretmenlerden rica edilerek etüt derslerle eksik olan konular tamamlanabilir ya da derste öğrenilen konu pekiştirilebilir. 

- Özel Ders Nedir? 

Bir öğrencinin, bir eğitmen ya da öğretmenden, istediği alandan veya dersten birebir veya grup halinde aldığı derse özel ders denir. Özel dersler genellikle birebir olarak sessiz, sakin ve nezih bir ortamda yapılır. Özel dersler grup halinde yapılacaksa en fazla 4-5 kişi ile yapılabilir. Özel ders birebir yapılması halinde doğrudan öğrenciye ve onun eksik, ihtiyaçlarına yöneliktir. Özel dersin amacı okul derslerine veya yazılılara takviye, sınavlara hazırlık, eksik konuları gidermek olabilir. Seans halinde veya aylık dersler olarak alınabilir. 

- Zaman

Dershanelere sen gidersin ama özel derste öğretmen evine gelir, şeklinde düşündüğümüzde özel dersin öğrenciye zaman açısından tasarruf sağladığı bir gerçektir. Şayet özel dersleri evinizden alıyorsanız evinize gelen öğretmen her defasında sana zaman tasarrufu sağlar. 

- Kalabalık sınıf mı istersin birebir ders mi? 

Bazı öğrenciler birebir derslerden verim alır bazıları ise kalabalık sınıflarda, her öğrencinin öğrenmeye verimli olduğu alan farklıdır. Ama genel olarak birebir alınan dersler öğrencilerin başarı seviyesini grup derslerine göre daha fazla artırmaktadır. O yüzden birebir eğitim almak isterseniz sizin için özel ders daha uygun olacaktır, kalabalık ortamda etkileşimle daha başarılı olacağınıza inanıyorsanız dershaneyi seçebilirsiniz. 

- Fiyat

Dershanelerin ödemesi alanınıza yönelik ihtiyacınız olan bütün derslere yöneliktir ve yıllık ödeme yöntemi ile alınır ve alanınızı kapsayan her derse girebilirsiniz fakat özel ders saat bazında değerlendirildiği ve sadece bir derse yönelik alındığı için daha pahalıya gelebilir. Eğer özel ders öğretmeniyle anlaşır ve toplu ödeme yöntemini seçerseniz bazen dershaneden bile ucuza özel ders alabilirsiniz. Normal şartlarda dershaneler yıllık ödeme aldığı için daha ucuza gelmektedir. 

- İlgilenme

Dershanelerde bir sınıf mevcudu ortalama 15 – 20 kişidir. Sınıftaki bir öğretmen aynı anda  15-20 kişi ile ayrı ayrı ilgilenemez. Onların mutluluğunu veya sorunlarını paylaşamaz. Lakin özel derste, öğretmen öğrencisiyle birebir ilgilenir, ona vizyon katar, onun heyecanını, mutluluğunu paylaşırken zor zamanlarını, üzüntüsünü bilip çözüm bulabilir. Sonuç itibariyle ilgi ve alaka açısından özel ders her zaman avantajlıdır. 

- Eksiklerin giderilmesi…

Dershanelerde verilen eğitim gereği o dershaneye gelen her öğrencinin eksiği istenilen her dakika çözülemez, her şey önceden belli ve planlı olmalıdır. Öğrenciler eksiklerini gidermek için hocalarının peşinden koşup, onlarla konu eksiklerini gidermeye çalışırlar veya soru çözümünde destek isterler. Özel derste ise öğretmen ve öğrenci birebir ders ortamında olduğu için anlaşılmayan her konu ve soru anında öğretmene sorulur ve giderilir. 

- Başarı Durumu... 

Dershanelerin yıl içinde aldığı öğrencilerin tamamının başarılı olmasını sağlaması zordur, bunun nedenleri arasında öğrencilerin her biri ile ayrı ayrı ilgilenilmesinin ve takibinin zorluğu gelmektedir. Dershane kurumu için önemli olan konu, reklamlarını yapabilmek adına çıkaracakları başarılı ve derece almış birkaç öğrencidir. Mesela bir kurumun 100 öğrencisi varsa, o kurum öğrencilere bir sınav yapıp seviyelerine göre sınıflandırma yapar. Sonra bu öğrencilerin 20 tanesini başarılı yapmak onlar için yeterli olacaktır. Ancak özel derste öğretmen aldığı her öğrenciyi başarıya taşımak ister. O yüzden öğrencisi ile daha fazla ilgilenir. Öğrencinin başarısı direk olarak öğretmenin de başarısı olacağından daha sağlıklı bir eğitim süreci doğmuş olur.

- Öğretmen Seçimi... 

Eğitim sürecinde öğrencilerini başarıya taşımak isteyen veliler, dershane mi özel ders mi konusunda çok sıkıntı yaşarlar. En önemli sorun ise öğretmen seçimidir. Ne yazık ki dershane seçimi yapan veliler öğretmen seçimi yapamazlar. O dershanede çalışan öğretmenleri kayıt aşamasından sonra kabul etmiş olurlar. Oysaki özel ders alacak olan veliler ise öğretmenleri ince eleyip sık dokuyup araştırabilir ve sonra ders alabilirler. Bu iki ayrımı iyi gözlemlemek gerekir. Çünkü sınavlar kurum isimleriyle değil, öğretmen kalitesiyle belli olur. Eğer bir dershanenin her branştaki öğretmenleri çok iyiyse evet dershaneler tercih edilmelidir. Ama biri bile sizi ileriye taşımıyorsa ne yazık ki o derste sıkıntı yaşayan öğrenci belki bütün sınavında sıkıntı yaşayabilir. Öğretmen seçiminde özgür olmamızı sağlayan özel ders ise, doğru öğretmen seçiminin yapılmasıyla büyük başarılar getirir. 

Toparlayacak olursak, her ikisinin de avantajları ve dezavantajları vardır. Velilerin ve öğrencilerin iyi karar vermeleri gerekmektedir. Gözlemlerimiz ve araştırmalarımız neticesinde özel dersler daima terazide ağır basmaktadır. Önemli olan ise sizin hangisinde mutlu olduğunuz ve başarıyı hangisinde yaşamak istediğinizdir. 

Bir önceki yazımızda; Yabancı Dilinizi Geliştirmek için 6 Püf Nokta konusunu inceledik. İlginizi çekeceğinden eminiz.