Günümüz eğitim dünyasındaki sürekli gelişen ve değişen sistemin öğrenciler üzerindeki en büyük etkilerinden biri de strestir. Cüzi miktarda stres öğrenmenin gerçekleşmesini belli seviyeye kadar desteklerken belli bir seviyeyi aşan stres öğrenmeyi zorlaştırdığı gibi öğrencilerin eğitim planları ve süreçlerini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Azami sınıra ulaşan sınav stresi ise kontrolü güç bir hale gelerek çoğu öğrencinin başarısız olmasına neden olmaktadır. Gündelik hayatta basit stratejilerle bu stresi tam olarak bitiremeseniz de azaltabilirsiniz.

Nefes almak stresi azaltmada rol oynayan aktivitelerden bir tanesidir. Belli aralıklarla derin nefes alıp verdiğinizde zihniniz de verdiğiniz nefesle birlikte gevşeyecektir.

Pozitif düşünmek de başka bir stresi azaltma yöntemidir. Sürekli başaramayacağım yerine "Bunun üstesinden geleceğim" şeklinde pozitif düşünceler stresinizin azalmasına yardımcı olacaktır.

Aşırı ders çalışmayın, zira beyninizin de dinlenmeye ihtiyacı vardır. Her boş zamanınızda ders çalışmak size faydadan çok zarar getirebileceğini unutmayın.

Üniversiteye ve liseye giriş sınavları başta olmak üzere bütün sınavlara hazırlık süreci sadece iyi bir eğitim almakla sağlıklı bir şekilde yönetilemez. Bunun yanı sıra bu süreçte iyi bir stres yönetimi yapabilmek oldukça önemli bir meseledir. Her sene sınavlara binlerce öğrenci hazırlanıyor. Peki, bu öğrenciler arasındaki farkı oluşturan ne? Neden birileri derece öğrencisi olurken birileri hedeflediği sıralamanın altında kalıyor? Muhakkak ki verilecek cevaplar birileri daha çok çalışıyor ya da birileri daha iyi bir eğitim alıyor olabilir. Peki, aynı çalışma performansını gösterdiğiniz ya da hemen hemen aynı kalitede ders aldığınız arkadaşlarınızdan geride kaldığınızı düşünüyorsanız bunun nedeni stres yönetiminizi iyi yapamadığınız olabilir.

Bir önceki yazımızda Dershane (Etüt Merkezi) mi Özel Ders mi? konusunu incelemiştik.