Öğrenci ile birebir yapılan eğitim çalışmalarına özel ders denilmektedir. Tabii ki 

Özel Ders, birebir yapılan bir eğitim çalışmasıdır. Birebir demek, ilgi demektir, sevgi demektir, saygı demektir, fedakarlık demektir.

Burada öğretmene ve öğrenciye ayrı ayrı görevler ve sorumluluklar düşmektedir. Bu yazımızda öğretmenin yapması gereken sorumluluklara değineceğiz. 

1- Öncelikle öğretmen, her gelen ders talebine tamam ben özel ders verebilirim dememelidir. Öğrenci ve veli ile konuşup, öğrencinin seviyesini, onun isteklerini, ona nasıl yardımcı olacağını iyi sentezlemelidir. Onun seviyesini artırabileceğini gördüğü zaman evet demelidir. 

2- Dersi kabul eden öğretmen o öğrencisiyle alakalı detaylı bir plan ve program yapıp bunu öğrenci ve velisi ile paylaşmalıdır. 

3- Dersin gün ve saati net olmalı, hem öğretmen hem öğrenci hem veli zorda kalınmasını müddetçe saatte oynama yapmamalıdır. 

4- Derslere başlayan öğretmen, öğrencisiyle birebir ilgilenmelidir. Konu anlatımı ve soru çözümüne dikkat etmeli, öğrencisine sevdirerek öğretmelidir. Ayrıca özel dersi sadece ders olarak görmemeli, derse öncelikle öğrencisinin motivasyonunu kazanarak başlamalıdır. Çünkü öğrencinin motivasyonu derse hazırsa, dersi anlaması kolaylaşır. 

5- Öğretmen derslerin gidişatı, ilerlemesi ile alakalı iki haftalık, aylık ve üç aylık raporlamalar yapmalı, bu raporlamaları öğrenci ve veli ile paylaşmalıdır. Bu raporlar doğrultusunda gerekirse ders sayısı artırılmalı, konulara takviyeler yapılmalı veya farklı çözümler bulunmalıdır. 

6- Öğrenciye ara ara denemeler veya sınavlar yapılıp, seviyesi ölçülmeli ve yazılılara veya sınavlarına hazırlanmalıdır. 

7- Öğrenci sadece ders çalışması veya para olarak görülmemeli, onunla sosyal olaraktan faaliyetler yapılmalıdır. Unutulmamalıdır ki öğretmeni seven öğrenci derse aşık olur. 

8- Öğrenciye vizyon katılmalı ve hedefler verilmelidir. Özel ders sonlansa bile öğrenci öğretmenle iletişimini koparmamalı, onu bir abi bir abla olarak görmelidir. 

Sevgili öğretmen veya eğitmenler, yapılan araştırmalara göre bu maddeleri yerine getiren, kendinden maddeler ekleyen öğretmenler hem kendilerini geliştirdiler hem de öğrencilerini çok başarılı hale getirdiler. İnşallah sizlere faydalı olabilmişizdir.  

Sizlerde özel ders verirken en çok dikkat ettiğiniz hususları yorum olarak bizlerle paylaşabilirsiniz. Ayrıca eğer sizde özel ders vermek istiyorsanız ücretsiz olarak "eğitimci" profili oluşturabilir ve ders talepleri alabilirsiniz. 

Özel derslerinizde fark yaratmak ve tercih edilen bir öğretmen olmanız için derslerinizde mutlaka kullanmanız gereken online uygulamaları ve araçları linkteki yazımızdan inceleyebilir ve özel ders verirken kullanabilirsiniz.

Bir önceki yazımızda, Sınav Stresi Nasıl Azaltılır? konusunu inceledik. İlginizi çekebilir.