Öğrenciler her zaman başarılı olmak isterler. Öğrencilerin merak ettiği konuların başında hangi saatte ders çalışmamız gerekiyordur.

Ders çalışmak, her öğrenci için önemli konuların başında geliyor. Ders çalışmak öğrenciler için önemli olduğu gibi bazen büyük bir problem haline de gelebiliyor. 

Öğrencinin zorlanması bu problemlerin çözülmesine yardımcı olmayabilir. Her öğrencinin ders çalışması için özelleştirilmesi ve özel olarak ele alınması gereken konuların başında gelmektedir. 

Öğrenci ve öğrenci velilerinin dikkat etmesi gereken konuların başında, günün hangi saatinde verimli çalışmanın mümkün olduğunu tespit etmesidir. Bu çalışmalar esnasında konuların daha anlaşılır olduğu önemlidir. Bu nedenle öncelikle öğrencinin en verimli çalışma dilimlerini gözlemlenmeli ve en verimli saat tespit edilmelidir. Gerçek verimli ders çalışma saatleri tespit edilerek çalışmalar tekrar gözlemlenmelidir. Bu durum sürekli gözlemlenmeli ve gerçekten en verimli saatler takip edilmelidir. Öğrencinin bu saatleri dikkate alınarak bir çalışma programı hazırlamak, öğrencinin başarısı takip edilir.

 Unutulmaması gereken en önemli husus, her öğrenci için aynı çalışma programının uygulanması çok gerçekçi bir yaklaşım değildir. Öğrenci için kabul edilebilir çalışma saatleri uygulanarak öğrencinin verimli olması sağlanmalıdır.

Her öğrencinin özel bir birey olarak gözlemlenmesi başarıya giden yol için doğru yöntemlerin belirlenmesi için önemlidir. Öğrencinin dersleri anlama seviyesine göre bu süreler değişiklik gösterecektir.

Bu nedenle hangi saatlerde ders çalışmalı sorusunun cevabı her öğrenci için farklılık gösterir.  En doğru saat, öğrencinin en verimli olduğu saatlerdir. Bu nedenle her öğrenci özeldir, ve özel ders çalışma programına ihtiyaç duyar.

Bir önceki yazımızda; "Özel Ders Öğretmenleri, Özel Ders Verirken Nelere Dikkat Etmelidir?" konusuna değindik.