Fizik, teknolojinin temel bilimlerinden olmasına rağmen sınav sonuçlarında maalesef ki fizik ortalamasının oldukça düşük olduğu gözlemlenmektedir. Fen bilimlerine ait soruların net ortalamaları dikkate alındığında en düşük netlerin yapıldığı ders genel olarak fizik olmaktadır.

Fizik Dersini Anlamak ve Fizik Öğrenmek Zor mudur?


Öğrencilerin en fazla zorlandığı derslerin başında Fizik dersi gelmektedir. Bu derse ait müfredat oldukça zor müfredattır. Bu nedenle öğrencinin dersi oldukça sıkı takip etmesi ve sınıf ortamında da mutlaka anlamadığı yerleri o anda sorması gerekmektedir. Öğrencinin fizik dersinden başarılı olabilmesi için öncelikle temel matematik konusunda sorununun olması aynı zamanda da geometri dersine ait bazı konuları anlayabiliyor olması gerekmektedir. Bunların yanında fizik dersinde başarılı olmanın en önemli etkenlerin başında iyi ve özel bir fizik öğretmeninin olması gerekmektedir. 

Fizik hocasının konuyu iyi bilmesinin yanında, ders işlemesi esnasında sınıfta öğrenci seviyesine uygun bir şekilde dersi anlatması ve işlemesi gerekmektedir. 

Yukarıda bahsedilen tüm şartlar oluşmasına rağmen öğrenci olarak dersi anlayamıyorsanız, internet üzerinde yer alan onlarca fizik dersi anlatım videosu ile açığınızı kapatmak isteyebilirsiniz. O da olmazsa özel fizik dersi için özel fizik öğretmeni ile iletişime geçerek, bu ders için çalışmanız aradaki farkı kapatmanız için faydalı bir yol olabilir. 

 Fizik dersi, düşük net oranlarından dolayı üniversiteye giriş sınavlarında gerçekten seçici ve öne geçmek için önemli bir derstir. Bu nedenle fizik netlerinizi yükseltmek, ortalamanın üzerinde çıkarabilmek sizleri cidden bir adım öne çıkaracaktır.

Öncelikle, fizik dersinin zor olduğu ile ilgili olarak ön yargılarınızdan sıyrılın ve hemen ders çalışmaya başlayın. Sitemizde yer alan fizik dersi veren özel ders öğretmenleri ile iletişime geçerek takviye alabilirsiniz.

Bir önceki yazımızda, sizler için Hangi Saatlerde Ders Çalışmalı konusunu inceledik. Okumanız sizlere fark katabilir.