Kökü Orta Asya’da kopuza dayanan Bağlama halk müziği için vazgeçilmez çalgımızdır.  Yüzyıllar öncesinde bağlama elle ve parmakla çalınırken Anadolu'da yörelerde farklılık gösteren ve mızrap kullanılarak da çalındığı görülmüştür.

Bağlamanın öğrenimi genellikle usta çırak şeklinde günümüze kadar gelmiştir. Bağlama çalmayı öğrenmenin en etkili tekniği birebir olandır. Aynı anda, aynı ritimle birlikte çalışarak öğrenmek en kolay bağlama çalmayı öğrenme metodlarından birisidir. Toplu olarak sınıf ortamında çalmayı öğrenmek genel olarak zordur. Bağlama öğretmenleri, tek tek öğrenciler ile ilgilenememektedir. Derslerin aksatılmadan devam edilmesi, program kaygısı, bağlama hocasının öğrencilerin farkına varamadığı yanlışları görmeden devam etmesine sebep olmaktadır.

Bu nedenle yukarıda da bahsettiğimiz gibi, doğru bağlama öğrenimi için özel bağlama hocası ile birebir ders şeklinde olması önerilmektedir. Özel bağlama dersleri, sıkıcı olmayan notaları korkutmadan öğretebilen, bağlama çalmayı öğretmek için pratik metodlara sahip özel bağlama hocaları ile yapmak öğrenmeyi kolaylaştıracaktır. Özel bağlama hocası ile özel bağlama dersi ile başarıyı yakalamanız işten bile olmayacaktır. Özel bağlama dersi almak, hem nota öğreniminde hem de bağlama çalma öğreniminde size önemli ilerleme kat ettirecektir.

Siz de sitemizde bağlama özel dersi veren öğretmenleri arayabilirsiniz. Eğer bağlama konusunda uzmansanız ve özel ders vermek istiyorsanız, hemen bu linkten kayıt olarak binlerce özel ders veren eğitmenimizin arasında yerinizi alın.

Bir önceki yazımızda “Neden Fizik Dersinden Başarılı Olamıyoruz?” konusunu inceledik.