Öğretmenin kendi yaşadığımız eve geldiği, lüks durumlardaki dersler veliler için genel olarak özel ders alarak adlandırılır. Aynı şekilde öğretmenler de kendi mekanlarında ders verebilmektedir. Ancak öğretmenin evine ya da ders verdiği yere gidemeyen öğrenciler için bu oldukça güzel bir şeydir. Ancak özel dersi özel kılan bu değildir. Dersi özel yapan, dersin birebir işlenmesi, öğrenci yaşının ve bilgi seviyesine uygun olarak dersin işlenmesidir. Bu da öğretmenin öğrenciye uygun bir seviye ile anlatması özel dersi özel yapmaktadır.

Az önce bahsettiğimiz konularda yer alan hususları, öğrencinin özelliklerini tespit etmek öğretmenin en önemli ödevidir. Özel ders öğretmenleri bunlara çok dikkat etmek zorundadır. Bunları dikkate alamayan özel ders hocaları genellikle başarılı olamazlar. Veliler için özel ders aldırmak, bütçe ile alakalı önemli bir konudur. Özel ders almak, işin ehli olmayan öğretmenlerden olduğunda veliler hayal kırıklığına uğrayabilir. Bu nedenle, özel dersler kesinlikle tek düze ders anlatmakla zaman doldurmak değildir. Zira öğrenci bunu internet üzerinde yer alan birçok videodan da gerçekleştirebilir.

Bu nedenle özel ders veren öğretmen, mutlaka öğrencinin seviyesini kontrol etmeli, öğrenciyi tanımalıdır. Bunun sonrasında öğrenciye özel bir program ile kazanımları garanti altına almalıdır. 

Özel ders veren öğretmen arayışınız varsa sitemiz üzerinden binlerce öğretmene ulaşabilirsiniz. Siz de özel ders vermek istiyorum ne yapmalıyım diyorsanız hemen sitemize kayıt olabilir ve öğrencileriniz ile buluşabilirsiniz.

Bir önceki yazımızda “Özel Bağlama Eğitimi” ne değindik.