Özel ders saati kaç dakikadır sorusu biraz saçma mı geldi? Bir saat 60 dakikadır dediğinizi duyar gibiyiz. Ancak bu konuyu biraz daha irdeleyerek, aslında bir özel ders kaç dakikadır açıklamaya çalışalım.  

Her yapılan işin değerine göre süre önem kazanmaktadır. Örneğin, tecrübeli bir usta kritik bir işi 30 dakikada yapabilirken, daha az tecrübelisi 4 saat uğraşmak zorunda kalabilir. Ve ikincisinin yaptığı işten her zaman emin olamayabiliriz. Ortaya çıkan sorunları da dahil edersek belki de o iş için harcadığı toplam emek günleri bulabilir. 

Özel ders konusuna gelecek olursak, özel dersin süresi biraz değişkenlik gösterebilir. Her öğretmenden alınan bir saat özel ders birbiri ile eş olmayacaktır. Öğretme konusunda her zaman tek bir yöntem yoktur. Her öğretmen de farklı öğretme yöntemleri kullanabilmektedir. 

Örnek vermek gerekirsek; yaklaşık 10 senedir özel ders veren matematik öğretmeni ile 1 yıldır özel ders veren öğretmenin 1 saatte öğrenciye katabildikleri her zaman farklı olacaktır. Ya da öğretim teknikleri farklı olan daha öğretmenler için de bir özel ders saatleri eş değildir. Bir saat özel ders ücreti üzerinden yapılan değerlendirmeler genellikle yanılgıya sebep olabilir.

Bu nedenle, velilerimiz sitemiz üzerinden özel ders veren öğretmen ararken kesinlikle özel ders öğretmeninin kullandığı teknik, geçmiş tecrübelerini de dikkate almalılar. Yanlış özel ders hocası seçimi, ücreti açısından uygun gibi görünse de katma değer açısından sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Bu nedenle 1 özel dersi her öğretmen için farklı dakikaya sahiptir. Bazı öğretmenlerden 1 saatte, diğer öğretmenin vereceği 5 saate eş değer olabilir. 

Soruya tekrar yanıt vermek istersek, özel ders için önemli kriter ücret değildir. Özel derste kaliteli zaman kullanımı ve öğrencinin öğrenme ve anlama hızına etkisi çok daha kritik ve önemlidir.

Bir önceki yazımızda; “Özel Ders Nedir? Özel Ders Ne Değildir?” konusuna değindik. İlginizi çekebilir.