Sınav hazırlığı sürecinde, öğrenciler için en büyük stres kaynağı düşük netler. Tüm öğrencilerimizden gelen ortak soru; “sınavda netlerimi nasıl arttırabilirim”. Sizler için bu soruya cevap aradık. Sınavda netlerinizi arttırmanız için en kritik ipuçlarını dikkatlice uygulayın. 

- Sınava hazırlık süresince sınavda çıkacak olan konu dağılımlarına dikkat edin. Hangi konular daha fazla çıkıyor, hangi dersler daha ağırlık mutlaka bilin. Bunu bilmeniz sınava nasıl çalışacağınızı etkileyecektir.

- Kolay olduğunu düşündüğünüz konularda dikkat etmeniz gereken şey ilk doğru olduğunu düşündüğünüz cevabı işaretlemekten kaçının. Mutlaka sorunun tamamını okuyun. Kolay olduğunu düşündüğünüz sorularda hata yapmanızın önüne geçmiş olacaksınız.

- Zamanı doğru kullanmak önemli de olsa, soruları okurken acele etmeyin. Aceleci ve dikkatsiz davranmak netlerinizi düşürür. Bu nedenle mutlaka her soruyu dikkatlice okuyun. Anlamadığınız ya da doğruluğundan emin olmadığınız soruyu boş bırakın. Vakit kalırsa geri dönersiniz.

- Emin olmadığın konularda yanlış olduğundan emin olduğu şıkları elemek doğru sonuca götürebilir. Ancak konu hakkında hiç fikriniz yoksa bu yol netinizin düşmesine sebep olabilir.

- Soruların mantığını anlamaya çalışın. Soruda sizden ne istediğine emin olun ve buna göre soruyu çözün.

- Birden farklı kaynaklardan soru çözmek bakış açınızı geliştirir.

- Test sınavlarında hızın yanında bilgi ve doğru yorumlama çok önemlidir. Bunu unutmayın.

- Sorularda altı çizilmiş ya da koyu renkli yazılmış kelimelere dikkat edin. Sorunun olumlu mu olumsuz bittiğine dikkat etmemek cevabı yanlış vermenize neden olur.

- Sözel derslerde sorunun uzunluğu gözünü korkutmasın. Dikkatlice okuduğunuzda kolay olduğunu da görebilirsiniz.

- Sözel derslerde ezber yapmak gerekmektedir. Bu nedenle ezberlemek için kendinize uygun yöntemi keşfedin ve sık sık tekrarlayın.

- Az zamanda başarılı olmak istiyorsanız günlük ders tekrarının önemini gözden kaçırmayın.

- Sınav taktiği ya da sınav konularında eksiğiniz varsa özel ders veren öğretmenler arasından size uygun bir öğretmenden profesyonel destek alabilirsiniz.

Bir önceki konumuzda “Özel Dersin Başarıya Katkısı” konusunu inceledik, ilginizi çekebilir.