ALES, Lisans eğitimlerini tamamlayan üniversite öğrencilerinin eğitim hayatlarına artık akademik anlam da devam etmek isteyen kişilerin girmesi gereken bir sınavdır. Tam adıyla Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Sınavı olarak anılan bu sınav akademik yaşantınızın ilk anahtarlarından biri olacaktır. Bu anlamda bu sınavdan alabileceğiniz en iyi puanı olmak sizi bir adım öne çıkaracaktır. Yapılacak bu ALES sınavından en iyi puana almak isteyen adaylar bazen bu sınav için özel ders talebinde de bulunabiliyor.

Sayısal ve Sözel Alanlarından Oluşan Bir Sınav

ALES sınavı sayısal ve sözel olmak üzerek iki ayrı testten oluşuyor. İki ayrı testin her biri 50 sorudan toplam da 100 adet soru bulunan bu sınav da zamana karşı da bir yarış içerisin de olacaksınız. Tüm sınavı toplam 150 dakika da bitirmelisiniz. Sayısal ve sözel testlerden oluşan bu sınavdan iyi bir not alabilmek için özel ders almaya karar veren kişilerin öncelikle hangi alan da özel ders almaya ihtiyacı olduğuna karar vermelidir. Hangi alan da eksikseniz ilk olarak o alanın üstüne düşmeniz sizin için daha faydalı olacaktır.

ALES Sınavına Nasıl Hazırlanmalıyız?

Bu sınavdan iyi bir not almak istiyorsanız sadece tüm konulara çalışarak bunu mümkün kılamayacağınızı da anlamalısınız. Çünkü bu sınav aynı zaman da bir zamanla yarışma sınavıdır. Sözel bölüm de bulunan ve oldukça uzun olan paragraf sorularını çözerken ne olduğunu anlamadan sizin vaktinizi de beraberin de götürecektir. Sınava girmeden önce bol bol soru pratiği yaparak bunun üstesinden gelmelisiniz. Sayısal ve sözel mantık sorularına karşı da önceden hazırlıklı olmalısınız ki sınav da mümkün olduğu kadar az vaktinizi alsın sizden. ALES sınavından alacağınız puanların 5 yıl gibi bir geçerlilik süresi olduğunu da unutmayın. İyi bir hazırlanma süreci ile almış olduğunuz bu sınav puanınızı 5 yıl boyunca istediğiniz yer de kullanabilirsiniz. ALES sınavı için özel ders almaya karar verdiyseniz iyi anlaşabileceğiniz bir eğitmen bulmaya özen gösterin. Onunla yapacağınız ders ve sınav sohbetleri sizi hem rahatlatacak hem de daha iyi odaklanmanıza yardımcı olacaktır.