Matematik dersi ister ilköğretimde olsun isterse de üniversite sıralarında oturan bir öğrenci olsun  her zaman zorlanılan bir ders olmuştur. Türkiye’de yapılan bir çok sınavın sonuçları açıklandıktan sonra yapılan analizlerde her zaman görülmüştür ki matematik netleri ya da matematik sınav sonuçları çoğunlukla gerçekten çok kötüdür. Bazı üniversite giriş sınavlarında yüz binlerce öğrencinin tek bir matematik netinin olmadığını dahi görürüz. Aslında her şeyden öte dikkatimizin çekmesi gereken konuların başında Matematik dersinden nasıl başarılı oluruz? sorusu olmalı.


matematik özel ders, matematik takviye özel ders, matematik özel ders öğretmeni, matematik dersi için özel ders

Matematik herkesin düşündüğünün aksine konu konu ilerlendiğinde kolaylıkla öğrenilebilecek derslerdendir. Bir konunun tam olarak kavranması durumunda diğer konuya geçildiği halde sorunsuzca devam edilebilecek derslerden. Ancak öğrencilerimiz konuyu kavramadıkları durumda hemen vazgeçmekte ve çok fazla çaba sarf etmek istememektedir. Matematik gerek ilköğretim, gerek ortaöğretim hatta lise düzeyinde sayısal derslerin temelini oluşturmaktadır. Sayısal bölümlerin belki de atası olan bu ders diğer sayısal derslerin de temelini hatta direğini oluşturmaktadır. Aslında öğrencilerimizin dikkat etmesi en önemli husus üniversite giriş sınavlarında da öğrenciler için matematik dersinin seçici olduğudur. 

Tüm bu başarı kriterleri göz önüne alındığında matematik özel ders aldırmak isteyen veliler çocukları için matematik özel ders aldırmak istemektedir. Gerek okul başarı yarışında gerekse de sınav başarısı için çabalayan her öğrenci bağımsız ve tamamen farklı kişiliklere ve imkanlara sahiptir. Gerek sınıf ortamında gerekse de etüd ya da dershane ortamında sınıf mevcudunun yüksek olması durumunda öğretme aşamasında öğretmenler bu farklılıkları dikkate alabilecek altyapıya sahip olamamaktadır. Genel olarak öğretmen genel bir anlatım yaparak dersi tamamlamaktalar.

Matematik özel ders almak gerek ortaokul takviye gerek ilkokul takviye olarak alınabileceği gibi sınavlara hazırlık özel ders almak da mümkün. Özetlemek gerekirse, matematik özel ders öğrencinin gerek sınavlara sürecinde, gerekse de okul başarısının artması için eksiklerini tamamlamada önemli bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.

Türkiye’nin sayılı özel ders sitelerinden biri olan ozeldersveren.com size bir çok dersin özel ders öğretmenlerini ayağınıza getirdiği gibi matematik özel ders için de bir çok öğretmeni hızlı bir şekilde bulmanız mümkün.

Matematik dersinin özel ders olarak almak istemenizde diğer bir etmen de öğrencinin okul müfredatından geri kalması diyebiliriz. Öğrencinizin çeşitli sebepler ile okula devam edememesinden ya da o anki psikolojik durumunun iyi olmamasından dolayı ders konuları kaçırması da söz konusu. Bildiğiniz üzere ders programları birbiri ardına devam eder. Bir konuyu anlamadan bir sonraki konunun işlenmesi durumunda bir önceki konu ile ilişkili alanlar boşluk oluşturabilecektir.

Bu nedenle, öğrenciniz okulda matematik dersinden geri kaldı ise mutlaka arayı kapatmak için bir eyleme girmeniz gerekmektedir. Bu amaç için özel ders seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Öğrencilerin psikolojisi göz önüne alırsak, ders ile ilgili soruları çözebildiğini gören öğrenciler, diğer konuları da rahatlıkla anlayabilir. Bu özgüven için biraz daha çabalamak gerekmektedir. 

Matematik özel ders neden gereklidir sorusunun bir diğer cevabı da konuların pekiştirilmesidir. Bazı öğrenciler konuları rahatlıkla anlayabilmektedir. Ancak bazı durumlarda konu ile ilgili anlayamadıkları bazı gri alanları netleştirmeleri için matematik özel ders ihtiyacı da ortaya çıkmaktadır. Bu kapsamda alınabilecek özel dersler uzun süreli değil konu bazlı olabilmektedir. Sitemizde yer alan matematik dersi için özel ders veren öğretmenler ile iletişime geçebilir ve takıldığınız ya da destek almak istediğiniz konu için özel ders talebinde bulunabilirsiniz.

Son olarak matematik özel ders neden gerekli sorusuna verebileceğimiz bir cevap da soru çözmek diyebiliriz? Öğrenciniz konuyu anlamış olabilir. Konu ile ilgili eksiği olmayabilir ancak sınavlar için soru pratiği bambaşka bir şeydir. Bu konuda öğrencinin sürekli soru çözmesi cidden konuyu tam olarak kavramasına olanak tanımaktadır. Bu nedenle öğrencinin değişik soru tipleri için konuyu kavradığını ortaya koyması gerekecektir. Öğrenci soru çözerken takıldığı yerleri bir uzman tarafından değerlendirilmesi ve eşiklerin geçilmesine olanak tanıyacaktır. Öğrencinin çözmekte zorlandığı soruları bir matematik özel ders hocası ile çözmesi cidden öğrencinin başarısına olumlu katkı sunacaktır.