Özel ders, öğrencinin ya da öğrenmek isteyenlerin eksik olduğunu düşündüğü bir derste ya da o dersin konusunda, uzman bir öğretmen tarafından özel olarak verilen bir derstir. Öğrenci özel ders yöntemiyle öğretmen ile normalden daha çok etkileşime girebilir, konu hakkındaki sorularını veya anlayamadığı yerleri daha kolay sorma şansına sahip olur. Özel Ders Öğretmeni, öğrencinin eksik olduğu yerleri bilir, öğrencisi için öğrenme adına bir yol haritası çizer ve öğretmek istediği konuları ezber sistemine dayandırmadan özel yöntemler ile açıklama fırsatı bulur.

özel ders vermek, özel ders almak isteyenler, özel ders almanın faydaları

Özel ders almanın faydaları için aşağıdaki maddeleri dikkate alabiliriz:

 • Öğrenci için okulda, kursta veya dershanede toplu olarak öğrenemediği bir konuyu özel ders öğretmeniyle birebirken daha kolay kavrama fırsatı tanır.
 • Öğrencinin derslerinde gösterebileceği başarıyı arttırma fırsatı tanır. Akranları ile gireceği yarış sınavlarında öne geçmesine olanak tanır. Örnek olarak vermek gerekirse; üniversite, okul veya lise sınavlarından öğrencinin bir adım önde olmasını sağlar.
 • Öğrencinin konuyu anlaması sonrasında, gerek özel ders öğretmeni ile gerekse de okulda öğretmenleri ile daha özgüvenli bir şekilde iletişime geçmesini sağlar. 
 • Ezber sisteminden uzak, anlayarak ve pekiştirerek dersi öğrenmesine fırsat tanır.  
 • Farklı yollar ile problem çözme yaklaşımı edinir. Birden farklı soru tipini gördüğünden sürprizlerde şoka girmez. Soruyu rahatlıkla çözebilir.
 • Özel ders süresince, öğrenci sınıf veya dershane ortamından daha rahat bir şekilde ders görür. Bunun sağladığı fayda çok yüksektir. Bu da öğrencinin başarısını olumlu yönde katkıda bulunur?


Öğrenci Ne Zaman Özel Ders Almalıdır? 

Öğrenci ya da öğrenci velileri, öğrencilerin okulda ya da dershanede öğrendikleri bilgileri pekiştirmek, öğrencilerine ya da kendileri için yeni bilgileri öğrenmesi amacıyla özel ders aldırabilmektedir. Aslında konuyu özetlemek gerekir; aşağıdaki durumlarda öğrenciler özel ders almalıdır?

 • Okul ya akademik alanda başarıyı ulaşmak isteyenler
 • Okulda arkadaşları ile ilgili olarak başarıda ya öğrenmede geride kalanlar ya da geride kalmak istemeyenler
 • Öğrenci tarafından belirlenen yer ve zamanda ders çalışmak ve öğrenmek isteyenler
 • Birlikte ya da çok kalabalık olan ortamlarda öğrenmekte zorluk çekenler, verimli ders çalışamayanlar, 
 • Okul derslerinin yanında, hobi olarak ya da kariyer anlamında ilerlemek amacıyla bir konuda uzmanlaşmak isteyenler özel ders almalıdır. 

 

Özel ders için verimli olabilmesi için özel ders veren öğretmen seçimi oldukça önemlidir. Bu kapsamda sitemizde binlerce öğretmen, uzmanlık alanlarına uygun olarak sizlerin özel ders taleplerini doğru bir şekilde karşılamak için sizleri bekliyor. Öğretmenlerimiz Türkiye'nin dört bir yanından ilan vermiş durumdalar. İsterseniz Adıyaman, isterseniz Gümüşhane fark etmez. Her ilden öğretmenlerimizin ilanlarına ulaşabilirsiniz.

Bu konuda doğru bir özel ders öğretmeni seçimi için dilediğiniz kadar filtreleme yapabilir, öğretmenlerimizin özel ders ilanları kapsamında belirttikleri geçmiş deneyim ve akademik başarılarını da dikkate alabilirsiniz. Özel ders veren öğretmenler konusunda uzman binlerce özel ders öğretmeni özel ders isteyen öğrenciler için tecrübelerini paylaşmak istiyor.

Özel ders almak gerçekten faydalı mı sorusu için yukarıda bahsettiğimiz gibi amacınıza ve hedeflerinize uygun ve iletişimi güçlü hocayı seçmeniz halinde evet cevabını verebiliriz. Ancak şunu da unutmamak gerekir her öğrenci özeldir ve her öğrencinin öğrenme şekli de farklılık gösterebilir. Bu nedenle, çok hızlı sonuçlar beklemek gerek özel ders almak isteyen öğrenciler gerekse de öğrenci velileri tarafından düşülen büyük hatalardan birisidir. Özel ders sihirli bir değnek değildir, ancak özel ders almak öğrenci için yeni kapılar ve ufuklar açacaktır.

Sen de yukarıda bahsettiğimiz gibi konularda başarıyı yakalamak ya da uzmanlık edinmek istiyorsan, yarın geç olabilir hemen özel ders al

Özel ders ilan sitelerini incelediğimiz, bir önceki yazımız sahibinden özel ders isimli yazımızı da okuyabilirsiniz.