"Çocuğumun özel derse ihtiyacı var mı?" sorusunun basit bir cevabı yoktur. Her aile ve her çocuk benzersizdir ve biri için iyi olan bir diğeri için en iyi çözüm olmayabilir. Sonuç olarak, bir çocuğu özel müzik derslerine alıp almama kararı bir dizi faktöre bağlıdır. Önemli bir husus çocuğun yaşıdır. Daha büyük çocuklar özel öğretimden daha fazla faydalanabilirken, küçük çocuklar genellikle grup ortamlarında daha başarılıdır. Bir diğer önemli faktör ise çocuğun dikkat süresi ve odaklanma yeteneğidir; Eğer bir çocuk dikkati toplamakta güçlük çekiyorsa veya uzun süre hareketsiz oturuyorsa, özel müzik dersleri en iyi seçenek olmayabilir. Ailenin programı ve bütçesi de önemli hususlardır. Özel müzik dersleri genellikle grup derslerinden daha fazla zaman gerektirir ve ayrıca daha pahalı olabilirler. Zaten ders dışı etkinlikler için zaman bulmakta zorlanan aileler, çocuklarını özel müzik derslerine kaydetmeyi yeniden düşünmek isteyebilirler. Sonuç olarak, bir çocuğu özel müzik derslerine alıp almama kararı, tüm bu faktörlerin dikkatli bir şekilde değerlendirilmesinden sonra ebeveyn veya vasi tarafından verilmelidir. 

Aktivite ne olursa olsun, her zaman "doğal" görünen birkaç çocuk vardır. Çok fazla çaba harcamadan mükemmelleşirler ve çoğu zaman geri kalanımıza bunun için uygun olmadığımızı hissettirirler. Çocuklarımızı da bu doğallardan biri olacaklarını umarak özel derslere yazdırmak cazip gelebilir. Ama bu gerçekten gerekli mi? Cevap sizi şaşırtabilir. 

Özel müzik dersleri, çocuğunuzun müzik eğitimini tamamlamanın ve onlara profesyonel bir eğitmenle bire bir öğrenme fırsatı vermenin harika bir yoludur. Ama onlar herkes için değil. Çocuğunuzu özel müzik derslerine kaydettirmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken birkaç nokta. 1. Çocuğunuzun müziğe ilgisi var mı? Çocuğunuz müzikle ilgileniyorsa ve bir enstrüman öğrenme arzusunu ifade ediyorsa, pratik yapmak ve özel derslerde başarılı olmak için daha fazla motive olacaktır. İlgilenmiyorlarsa, onları özel derslere yazdırmak muhtemelen verdiğiniz paraya değmez. 2. Çocuğunuz pratik yapmaya istekli mi? Özel dersler, yalnızca öğrencinin seanslar arasında evde pratik yapmaya istekli olması durumunda etkilidir. Çocuğunuz ekstra çaba sarf etmeye istekli değilse, özel dersler onlar için doğru olmayabilir. 3. Ödeyebilir misiniz? Özel müzik dersleri pahalı olabilir, bu yüzden kaydolmadan önce bunu karşılayabileceğinizden emin olun. Sadece Dersler için ödeme yapmak için kendinizi finansal zorluğa sokmak istemezsiniz. 4. Çocuğunuzun dikkatini çekiyor mu?